Cykloturistika

Pohled na krásy Trojanovic z okénka automobilu nevytvoří plnohodnotný zážitek, proto je lepší poznat Trojanovice „na vlastní kůži“. Vzhledem k rozloze obce Trojanovice je horské kolo ideálním prostředkem na poznávací rodinné výlety. Trasy pro kola jsou různých obtížností a délek. Jedná se o tři hlavní linie, které propojením tvoří okruh.

Linie 1:
Maralův kopec – Sportovní areál Bystré – Díla – Lomná centrum – Karlovice – místní část Pod Radhoštěm – místní část Pod Javorníkem – Horečky
Délka: 12,8 km
Celkem vystoupáno výškových metrů: 193 m
Celkem sestoupáno výškových metrů: 252 m
Jedná se o velice nenáročnou a jednoduchou trasu vhodnou pro rodiny s dětmi. Trasa začíná u Hospůdky na Maraláku a vede pod horami trojanovskými pasekami až na Horečky. Trasa křižuje mnoho atraktivních míst v Trojanovicích. Kromě křížů, kapliček, zvoniček a restaurací vede také kolem Památníku bratří Strnadlů a Jana Knebla, který stojí zato navštívit.

Linie 2:
Horečky – sedlo Velkého Javorníku – vrchol Velkého Javorníku – sedlo Velkého Javorníku – sedlo Pindula – Ráztoka – Pustevny
Délka: 26,2 km
Celkem vystoupáno výškových metrů: 1165 m
Celkem sestoupáno výškových metrů: 665 m
Tato trasa je nejnáročnější cyklotrasou v Trojanovicích.
Tato náročná trasa, která překoná velké převýšení, odměňuje cyklistu množstvím výhledů do krajiny. Po cestě je možno občerstvit se na Horečkách v hostinci Rekovice, v chatě na Velkém Javorníku, v sedle Pindula ve Zbojnické kolibě nebo také v Ráztoce v hotelové restauraci nebo bistru „U Bobra“. Samozřejmostí je také velký výběr občerstvení na Pustevnách.
Atraktivní je lanové centrum Tarzánie poblíž hotelu Ráztoka.

Linie 3:
Pustevny – chata Zmrzlý – údolí Bystrého potoka – Maralův kopec
Délka: 8,8 km
Celkem vystoupáno výškových metrů: 45 m
Celkem sestoupáno výškových metrů: 486 m
Ze strany Pusteven se jedná o velice jednoduchou trasu, kterou se ze začátku jede traverzem do sedla Tanečnice a poté se sjíždí až na Maralák. Sjezd vede hlubokými lesy a podél potoka Bystrý.


Trojanovský cyklookruh
Délka: 47,8 km
Celkem vystoupáno výškových metrů: 1400 m
Celkem sestoupáno výškových metrů: 1400 m
Spojením tří cyklolinií lze vytvořit okruh, kterým se projedou prakticky celé Trojanovice. Jedná se o velice náročnou trasu pro zdatné cyklisty s dobrým vybavením na nezpevněné terény.
Okruh je velmi pestrý. Vede místy, kde je čilý turistický ruch, ale i místy, kde člověk nepotká téměř nikoho. Vede po trojanovských pasekách, ale i po cestách s krásnými pohledy shora na trojanovské paseky. Vede nejen kolem velkého množství hospůdek a občerstvení, ale také kolem drobných sakrálních a kulturních staveb, které dodávají trojanovským pasekám punc jedinečnosti.

 .
Databáze firem Evropské databanky
Moravskoslezský kraj