Horečky

Loc: 49°32‘20.4“N, 18°11‘44.1“E (skokanské můstky)

Horečky jsou ojedinělou lokalitou, která významem dosahuje věhlasu Pusteven. Horečky jsou souborem malých kopců (malé hory = horečky), které v malém měřítku charakterizují beskydské hory. Pro Trojanovice mají Horečky velký význam historický, neboť právě z Horeček, od Antonína Bači – Horečky, vzešel první impuls k samostatnosti obce Trojanovice.


altHorečky si ke svým plánům v oblasti turistiky a propagace firmy vybral frenštátský továrník Petr Polach. Na Horečkách vybudoval v roce 1932 chatovou osadu, kterou později doplnil o unikátní rekreační středisko – komplex tří budov: Pantáta (17. června 1934), Panímáma a Mariánka (1938) s letním koupalištěm (1934). Horečky se touto výstavbou staly vyhledávanou lokalitou pro mnoho návštěvníků. Konaly se zde plesy, výroční schůze, oslavy i firemní konference. Horečky byly velmi navštěvovaným a do 80. let minulého století také udržovaným areálem i v době komunistického režimu. Komplex „pantáty“ Polacha byl převeden na ROH (Revoluční odborové hnutí) a přejmenován na rekreační středisko Gustava Klimenta. Potomkům pantáty Polacha bylo středisko předáno v havarijním stavu. Dodnes čeká na rekonstrukci.

altPo úspěchu Jiřího Rašky, nejslavnějšího českého skokana na lyžích, který získal v Grenoble v roce 1968 první zlatou zimní olympijskou medaili v historii republiky, byl postaven v roce 1973 na Horečkách skokanský můstek K 90. V tehdejší době to byl největší skokanský můstek s umělou hmotou na světě. Dnes Horečky vzpomínají na svou slávu a čekají na nový impulz k revitalizaci. Novým impulzem by měla být urbanistická studie obnovy Horeček Ing. arch. Kamila Mrvy.

 .
Databáze firem Evropské databanky
Moravskoslezský kraj