Mikroregion Frenštátsko

Odkaz na stránky Mikroregionu Frenštátsko: https://www.mufrenstat.cz/zverejnovane-dokumenty-dobrovolneho-svazku-obci-mikroregion-frenstatsko/ds-16417/p1=48081
 

Zveřejňované dokumenty Dobrovolného svazku obcí Mikroregion Frenštátsko

Změna rozpočtu č. 1 na rok 2018

Rozpočet na rok 2018

Rozpočtový výhled na roky 2019 - 2020

 

MIKROREGION FRENŠTÁTSKO

Dobrovolný svazek obcí (dále jen DSO) Mikroregion Frenštátsko vznikl za účelem společné spolupráce několika blízkých si obcí řešící společné problémy a otázky budoucího rozvoje v oblastech cestovního ruchu, podnikání, občanského života, školství, sociální péče, zdravotnictví, kultury, životního prostřední, požární ochrany a dalších.

Mikroregion Frenštátsko tvoří město Frenštát pod Radhoštěm a obce Bordovice, Kunčice pod Ondřejníkem, Lichnov, Tichá, Veřovice a Trojanovice.

 Území těchto obcí leží v jižní části Moravskoslezského kraje. Na jihu sousedí se Zlínským krajem, na východě s obcemi správního obvodu Frýdlant nad Ostravicí. Na severu jeho hranici tvoří obce správního obvodu Frýdek-Místek, na severozápadě obce správního obvodu Kopřivnice a na západě obce správního obvodu Nový Jičín.

Mikroregion Frenštátsko je charakteristický svým členitým reliéfem podhorské a místy až horské krajiny s množstvím jehličnatých či smíšených lesů. Oblast leží v samém srdci Beskyd, které náleží k horské soustavě Karpat s charakteristickými dlouhými údolími a příkrými stráněmi. Již v roce 1973 byly Beskydy vyhlášeny Chráněnou krajinnou oblastí, která je svou rozlohou největší v ČR. Nejvyšším bodem Mikroregionu je Radhošť (1129 m n. m.). Klimaticky patří region k nejstálejším oblastem z hlediska teplot a místem s vysokým ročním průměrem slunečního svitu. V zimním období je se ve vyšších polohách vyskytuje bohaté množství sněhových srážek.

 

 Fren.

FRENŠTÁT POD RADHOŠTĚM

Frenštát p. R. leží v malebné kotlině moravskoslezských Beskyd. Dnešní město tvoří zejména náměstí s novorenesanční radnicí a částečně zachovalým podloubím. Frenštát p. R. a jeho okolí je místem, kde žili, tvořili nebo je jen navštěvovali mnozí významní výtvarníci, sochaři a spisovatelé.  Samotné město i s okolím nabízí spoustu možností pro pěší turistiku, cykloturistiku, jízdu na horských kolech, lyžování či paragliding. Je zde nejen nádherná příroda, ale místní lidé jsou zde pohostinní a přátelští.

 Troj.

TROJANOVICE

Trojanovice jsou horskou obcí v Beskydech rozprostírající se pod masívy Noříčí hory 1047 m.n.m., Radhoště 1129 m.n.m. a Velkého Javorníku 918 m.n.m.  Byly původně pasekářskou obcí, kterou založil v roce 1748 olomoucký biskup a kardinál Ferdinand Julius Troyer (1698-1758).  Obec má rozlohu 3583 ha, dvě třetiny plochy obce pokrývají lesy. Vzhledem ke značné rozloze je obec rozdělena na čtyři hlavní části: Bystré, Lomná, Pod Radhoštěm a Pod Javorníkem.

  Veřovice

VEŘOVICE

Obec Veřovice se rozkládá podél říčky Jičínka v dolině mezi Veřovickými vrchy, které tvoří Velký Javorník, Dlouhá, Krátká, Hundorf, Huštýn a Trojačka. Mezi Velkým Javorníkem a Dlouhou je údolí, které se nazývá Padolí. Kdysi tudy vedla důležitá obchodní stezka ze Štramberka do Rožnova p.R.. V katastru obce Veřovice se nachází v horních břidlicových vrstvách zvaných Veřovické železná ruda ocelek a také je zde mnoho skal, kde se lámal kámen na stavbu domů.

 Bordo.

BORDOVICE

Obec Bordovice se nachází podél břehu Lichnovského potoka. Údolí je sevřeno vysokými svahy, které dosahují na severozápadě 608 m n.v. vrcholem Na Peklech, na jihovýchodě  Velkým Javorníkem 918 m n.v. Část obce patří do CHKO Beskydy, část do přírodního parku Podbeskydská pahorkatina. Jedná se o území kopcovité až hornaté krajiny, která je předělena údolím Frenštátské brázdy.

 Kunč.

KUNČICE POD ONDŘEJNÍKEM

Kunčice pod Ondřejníkem leží v okrese Frýdek-Místek. Obec se rozkládá mezi frenštátskou a frýdlantskou kotlinou, mezi horami Ondřejníkem, Radhoštěm a Kněhyní, v horském údolí převážně na úpatí Ondřejníku, je dlouhá zhruba 9 km. Obec slouží jako rekreační oblast Ostravska. Je ideálním východiskem turistických cest do beskydských hor, do blízkých měst a obcí. V zimě tu jsou výborné podmínky k turistice na lyžích.

Tichá

TICHÁ

Ticháje obec nacházející se nedaleko hradu Hukvaldy v podhůří Beskyd. Na jihu je lemována mohutnou hradbou Moravskoslezských Beskyd, jimž vévodí památný, pověstmi opředený Radhošť (1129 m). Od něj na západ se hory svažují až k Valašskému Meziříčí, směrem na východ se pak zvedají vyšší vrcholy Beskyd (Kněhyně, Stolová, Smrk). Pohledu na Lysou horu jako nejvyšší vrchol (1324 m) však brání masív Ondřejníka (924 m), který tvoří východní rámec kotliny.

 Lichnov

LICHNOV

Obec Lichnov, obklopená věncem kopců a strání, se rozprostírá v malebném údolí Lichnovského potoka (někdy také zvaného „Javornička“ podle jeho prameniště na svazích Velkého Javorníka), který se vlévá na severním okraji obce do řeky Lubiny. Katastr obce sousedí na severu s Kopřivnicí a Vlčovicemi, na východě s Tichou a Frenštátem, na jihu s Bordovicemi a na západě s Veřovicemi, Ženklavou a Štramberkem.

 
 

 

.

 

 

 .
Databáze firem Evropské databanky
Moravskoslezský kraj